Снимка: БФБаскетбол

Младите надеждиНовини

Националният отбор по баскетбол за момчета до 16 години се класира за полуфиналите на Европейското

България е на полуфинал на Европейското първенство за момчета до 16-годишна възраст, дивизия Б, в София! Това се случва в тази възраст за първи път от 2009 г. насам, когато в Португалия Павлин Иванов, Деян Карамфилов, Димитър Димитров и компания се пребориха не само за Промоция в Дивизия А, но и спечелиха титлата на шампионата.

В един от най-добрите за баскетболна България дни момчетата, водени от Юлиян Аладжов разпиляха амбициозния тим на Австрия в четвъртфинала с 96:71 и си осигуриха място в четворката на турнира. Така само още една победа в следващите два мача ги дели от промоция в елита на Европа на тази възраст. Следващият им съперник ще е победителят в сблъсъка между Финландия и Босна и Херцеговина по-късно тази вечер. Полуфиналът е с начален час 18:15 отново в зала “Универсиада”. Успехът срещу австрийците бе пети поред за “лъвчетата” в шампионата.

Момчетата ни започнаха повече от добре двубоя и буквално смазаха съпротивата на съперника с 30:5 в първата част. Австрийците изравниха играта през втората четвърт, но до края на мача усилията им бяха недостатъчни за стопяване на голямата разлика от началото.

Само до почивката Александър Жилев стигна до прага на дабъл-дабъла, като за 20 минути вкара 17 точки и хвана 9 борби. Той завърши с 20 точки и 13 борби и коефициент на полезно действие 31.

Александър Гавалюгов добави 17 точки. Теодор Трифонов също бе с огромен принос за ударното начало и завърши със 17 точки и 9 борби. Станислав Хинков изигра пореден силен мач с 19 точки.