Гласове от спортаНовини

Виктор Кирков: Волейболната лига на нациите не ни носи добавена стойност

Коментар на д-р Виктор Кирков

———————————————————————

Снощи присъствах на мача България – Австралия от Волейболната лига на нациите. За първи път гледам на живо спортно събитие в България, което може да се определи като отличен продукт и много от зрителите да си тръгнат доволни, въпреки посредствената игра и загубата на българския представителен тим, защото са имали истинско преживяване, което е успяло да събуди емоциите им.

Почти нямаше слаб елемент – брандиране, светлинни ефекти, DJ, комуникация на говорителя с публиката, спонсорски активаци и т.н. Световната волейболна федерация си е научила урока покрай футболната Шампионска лига и сега го преподава на своите членове – националните асоциации. В интерес на истината, БФВолейбол също си свърши добре организационната работа, като изключим, че след края на двубоя остави отворени под 20% от изходите за залата и се чакаше на опашка, за да я напуснеш. Не ми се мисли какво би се случило, ако възникне ситуация, при която хората трябва бързо да излязат от залата.

Да, събитието зарадва 3-4 хиляди зрители по трибуните, но това по никакъв начин не оправдава безсмислието от организацията му в България. Разходите за наема на зала “Арена Армеец”, за осветление, за наем на допълнителни столове за публиката, непосредствено до игрището, за охрана, за почистване, за говорител, за DJ и вероятно за телевизионен екип, многократно надвишават приходите от билети, особено като се има предвид, че голяма част от публиката влезе с безплатни пропуски, раздадени на детско-юношеските школи.

Вероятно федерацията е платила и някаква такса за правото да организира събитието. За световното първенство през 2018 година таксата възлизаше на 6 млн. евро, като пет от тях бяха от парите на данъкоплатците, щедро предоставени от Министерство на младежта и спорта. Тези събития не носят никаква добавена стойност за българския волейбол. Това са пари, хвърлени на вятъра, но има и едни други, превъртяни през настаняване и храна на участниците в турнира.
Похарчените за организация средства би трябвало да се инвестират във волейболна инфраструктура (която е в изключително тежко състояние) и в стимули за детско-юношеските школи, които работят добре и стриктно спазват методика, спусната от федерацията (когато такъв документ бъде изработен). Последствията от милионите, хвърлени за провеждане на волейболни събития в страната, ги видяхме снощи – тимът на България загуби от този на Австралия, който до момента беше записал само загуби в турнира и имаше в актива си само 2 спечелени гейма.

Свързани статии

Back to top button